
"Hon hade inte betalat"
Ett videoklipp på en biljettkontroll sprids på nätet, och har väckt starka reaktioner.

Protest mot övervåld
Mobilfilmen där 28-åriga Jeanette Halldin hålls fast av en biljettkontrollant upprör i Göteborg.
Länk: Protest mot övervåld

Alla kontrollanter vägrar kontrollera
Samtliga biljettkontrollanter vid Göteborgs Spårvägar har tagits ur tjänst.

Polisen utreder biljettkontroll
Polisen ska utreda en uppmärksammad händelse på en spårvagn i Göteborg, då en resenär blev kvarhållen av biljettkontrollanter som ansåg att hon inte betalat på rätt sätt.

Fel grupp skäms
Vad är det för märklig mekanism som får den skötsamma majoriteten att försvara och tycka synd om den icke-skötsamma minoriteten?
Länk: Fel grupp skäms

Västtrafik: Kontrollanterna gjorde rätt
GP:s Ulf Nyström svarar på tre frågor om Västtrafiks presskonferens under onsdagen.

Facket kräver offentlig ursäkt
Under ett möte med Västtrafiks chef Lars Backström krävde kontrollanternas facklige företrädare en offentlig ursäkt.

Kontrollanter fångade på bild
Tre biljettkontrollanter håller ner en kille mot marken och sätter knät mot bröstet på honom.

"De gör ett bra jobb"
Biljettkontrollanterna i Göteborg gör ett bra jobb och är viktiga för Västtrafik.
Länk: "De gör ett bra jobb"

Inte mer våld än nöden kräver
Vad innebär "det våld som nöden kräver"?

Jurist utreder kontrollantbråket
En oberoende jurist utreder nu kontrollantbråket.

Ingen vill prata om biljettkontrollerna
Ingen vill säga någonting.

Och Västtrafik har förlorat mycket på detta bråk…
Tror de, i alla fall. De som har månadskort har väl fortfarande månadskort.
Själv undrar jag hur stor risken är att bli kontrollerad ens i vanliga fall. Jag åker till och från jobbet varje vardag, och in till centrum lite då och då, och jag funderar på om jag har hamnat i någon enda biljettkontroll sedan jag flyttade tillbaka till Göteborg för sex år sedan. Det kan kanske vara någon enstaka, men jag har inget minne av att det skett.
Visst går det. Om inte annat, så går det galet
Tycks vara skillnad i Göteborg och Stockholm, i sthlm får biljettkontrollerna inte hålla kvar folk utan biljett.

Jag har bott och åkt kollektiv i Göteborg under hela mitt 50-åriga liv (jag har inget körkort)
Med tanke på alla åkturer genom åren så är kontrollerna mycket, mycket få. Jag hade definitivt tjänat en bra hacka på att ha tjuvåkt istället.
En gång har jag träffat på en mycket otrevlig kontrollant men det var säkert 15 år sedan.
De flesta gånger jag mött kontrollanter är sträckan med 4:ans spårvagn som går till Mölndal. Det innebär att man åker till en annan kommun fastän "städerna" går ihop med varandra.
Det är en del gamla jag sett på denna linje som har stämplat för låg taxa men många åker kanske bara till Mölndal för att besöka sjukhuset som ingår i Sahlgrenska. Inte lätt att veta att de sista hållplatserna är dyrare att åka. Lite fräckt att kolla biljetterna just där kan jag tycka.
/Maria
Det är bara med hjärtat som man kan se ordentligt. Det viktigaste är osynligt för ögonen"
Ur Lille Prinsen.

Inget åtal mot biljettkontrollanter
De biljettkontrollanter vid Göteborgs spårvägar som misstänkts för tjänstefel i samband med en incident vid en biljettkontroll i april begick inget brott.

Jag skulle precis lägga in en länk om detta
Jag vet inte riktigt vad jag tycker om beslutet? Spontant känns det som att det borde bli någon liten påföljd.
Vad säger ni andra?
/Maria
Det är bara med hjärtat som man kan se ordentligt. Det viktigaste är osynligt för ögonen"
Ur Lille Prinsen.