# Keolis tar över SL-trafik
Author: ElLobo

Keolis är från och med måndagen ny entreprenör för SL:s busstrafik i Nacka, Värmdö, Huddinge, Botkyrka och södra Stockholm.

_Länk_: [Keolis tar över SL-trafik](http://www.infrastrukturnyheter.se/2011/08/keolis-tar-ver-sl-trafik)

## Comment 1
Author: EvaG

Om jag kan historien så var det från början SL som drev egen busstrafik i Storstockholm. Sedan blev det anbudsförfarande och nya bussaktörer kom in. SL:s egna bussar blev Busslink och som nu är Keolis. Minns jag rätt eller fel?

## Comment 2
Author: ElLobo

Jag kikade inne på [Wikipedia](http://sv.wikipedia.org/wiki/Busslink), och du har alldeles rätt. ![Glad](http://bussochsparvagn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

1991 bildades SL Buss AB i samband med en ny strategi från SL om att inte bedriva trafiken i egen regi.

1994 gick T-buss AB i Örebro län och Sörmlands Länstrafik AB (busstrafikdelen) samman och bildade Näckrosbuss AB.

1999 gick SL Buss och Näckrosbuss samman och bildade Busslink.

2003 sålde SL 70 % av sin ägarandel till franska Keolis och i augusti 2010 överläts resten.

## Comment 3
Author: Leffe

Busslink hade en sköldpadda som varumärke. Det var väl något de tagit från SL. SL = Skynda Långsamt![Skrattande](http://bussochsparvagn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
