# Stadstrafiken på Åland
Author: ElLobo

**Viking Line ser ut att ta över stadstrafiken**

Sex jobb hotade på Röde orm.

_Länk_: [Viking Line ser ut att ta över stadstrafiken](http://www.alandstidningen.ax/article.con?id=34182&iPage=1)

  

**Viking Line kan ta över stadstrafik på Åland**  

Sju busschaufförer riskerar jobbet och kollektivtrafik med fossilfritt bränsle är på väg att försvinna. Viking Line buss har lämnat in det lägsta anbudet på busstrafiken i Mariehamn vilket sannolikt är dödsstöten för epoken Röde Orm.  

_Länk_: [Viking Line kan ta över stadstrafik på Åland](http://hbl.fi/lokalt/2013-05-07/447461/viking-line-kan-ta-over-stadstrafik-pa-aland)

## Comment 1
Author: Leffe

Lilla Venedig. Färjor på gatorna

## Comment 2
Author: ElLobo

**Osäkert med stadsbussen i sommar**  

Mariehamn kan bli helt utan bussturer i sommar.  

Flera beslut krävs om trafiken skall löpa.

Om bara ett par veckor, den 31 maj, går stadens kontrakt med Röde Orm ut. Vad händer sedan? Även om staden före det hinner godkänna anbudet från Viking Line buss och skriva under kontraktet betyder det inte att trafiken fungerar. 

_Länk_: [Osäkert med stadsbussen i sommar](http://www.nyan.ax/nyheter/?news_id=76781)

## Comment 3
Author: ElLobo

**Nu har Mariehamn fossilfri busstrafik**  

I går blev Mariehamn världens första stad med helt fossilfri kollektivtrafik när också den sista av Röde Orms fyra stadsbussar fick tanken fylld med biodiesel tillverkad av fiskrens.4  

_Länk:_ [Nu har Mariehamn fossilfri busstrafik](http://www.nyan.ax/nyheter/index.pbs?news_id=76853)

## Comment 4
Author: ElLobo

**Mariehamnarna åker bil istället för att ta bussen**

Bussåkandet i Mariehamn har minskat sedan juni 2013 då busstrafiken blev avgiftsbelagd.  

http://www.nyan.ax/nyheter/mariehamnarna-aker-bil-istallet-for-att-ta-bussen/
